Stowarzyszenie Artystów Młode Sztuki prezentuje:

Kontakt / 2004 / 2005


aktualności
program
autorzy
wystawy
regulamin
organizatorzy
partnerzy
archiwum
faq
kontakt 


Patroni medialni:




















© Stowarzyszenie Artystów Młode Sztuki



» Wystawy profesjonalne


"Cisza - tylko w oddali..." - Landskapiści

Poniższy tekst jest tylko skromną próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego uprawiamy taki rodzaj fotografii (piktorialną), a nie analizą samych zdjęć, wychodząc ze słusznego jak mniemamy założenia, że "koń jaki jest, każdy widzi". Emil Zola kiedyś napisał: "Obraz - jest to fragment natury, widziany przez temperament twórcy...". Zachodzi tu zatem dwoisty związek sztuki ze światem: zawiera ona oczywiste związki z kształtami plastycznymi samej natury, jest ona przesycona osobowością twórcy, jego wrażliwością na piękno, nosi piętno jego umysłowości i ducha kultury, z którą się umacnia. W tym co się mówi o sztuce roi się od zaciemnień, nic nie znaczących powiedzeń, od uprzedzeń najrozmaitszego gatunku. Wyobraźnia nasza jest zdominowana powierzchniowymi zachwytami nad "nowoczesnością" snobizmami na "modny styl", egzaltowanie się wszelkiego typu "-izmami", podsycanymi przez dziennikarskie bujdy o "nowej sztuce naszych czasów". Wystarczy dać do zrozumienia, że najwyższy czas na zostanie nowoczesnym, podrzucić kilka nic nie mówiących lecz efektownych formułek o "stylu epoki", o "nowym języku plastycznym w jego aspekcie badawczo-relatywizującym", aby nowy adept sztuki natychmiast zasilił jakże liczne grono "polskich twórców poszukujących".

Mamy jednak głębokie poczucie, że sztuka jeszcze tak nie była potrzebna ludzkości do ratowania jej duchowej i etycznej egzystencji, bo jak pisze J. Życiński "...Jako realne zagrożenie dla naszej cywilizacji widzę ewolucję kulturową w kierunku miernoty uznawanej za miernik doskonałości". A przecież sztuka, to przede wszystkim źródło przeżyć estetycznych. Jak twierdził Platon "...żyję w przeświadczeniu iż sztuka, która zbliża się do ideału piękna obiektywnego, może wywierać wpływ na człowieka i kształtować go zgodnie z ideałami estetycznego piękna i moralnego dobra. Ich urzeczywistnieniem jest przeżywanie sztuki w nastroju harmonii, łagodności i uspokojenia, swoistej przyjemności". Sztuka ma wywoływać rozkosz estetyczną poprzez tworzenie efektów złudzenia w wprowadzaniu w świat quasi prawdziwy gdzie dominuje troska o przyjemność widza. Miały to być "...rozkosze związane z barwami i kształtami, które sie nazywaja piekne. One się rodzą na tle potrzeb nieuświadomionych i bezbolesnych, których zaspokojenie dostrzegalne jest i przyjemne a przynosi rozkosz czystą, nie związaną z cierpieniem".

Taką też ideą kierowaliśmy się przy tworzeniu tejże wystawy.

Za stroną www.landskapisci.com

"Landskapiści" to grupa fotografików specjalizujących się w fotografii pejzażowej. Jako zespół mają na swoim koncie ponad 200 prestiżowych nagród, zdobytych na konkursach fotograficznych w kraju i zagranicą (m.in.: nagrodę Ministra Kultury i Sztuki RP, tytuł Fotografa Roku, nagrodę Ministra Kultury Rosji). Wśród osiągnięć tych twórców warto wymienić także publikacje kilkuset zdjęć w albumach, kalendarzach i folderach, prezentacje w TVP.Ściśle współpracują m.in. z Miejskim Domem Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, który patronacko wspiera Ich działania.





Wernisaż: Sobota, 8 Lipca o 18:00. Galeria BWA, ul. Piłsudskiego 19


<- Powrót do strony głównej